הצלחה בעולם העבודה החדש: קיימות אישית וארגונית
ארגונים שיצליחו בעולם משתנה יהיו אלו שישלבו בין האינטרס האישי של המנהלים והעובדים לבין זה של הארגון
בסקר שהתקיים השנה בקרב 1400 מנכ"לים, טענו 60% שחסרים להם אנשים מוכשרים על מנת להשיג את היעדים האסטרטגיים שלהם, מה שמונע מהם לחדש באופן אפקטיבי, לנצל הזדמנויות עסקיות אטרקטיביות בשווקים מסויימים ולדחות או לבטל יוזמות עסקיות חשובות.
הצלחה בעולם העבודה החדש

אין זה סוד שהעולם הארגוני חווה צונמי של שינויים שאחד המאפיינים הבולטים שלו הוא מחסור במנהלים ועובדים מוכשרים. בקרב מנכ"לים והנהלות קיימת הסכמה שחסרים להם אנשים מוכשרים על מנת להוציא אל הפועל את יעדי האסטרטגיה שלהם.

לרוב, הם מבינים שתנאי הכרחי לקיימות סביבתית וקיימות עסקית היא קיימות באנשים. למרות זאת, כאשר דנים במושג הקיימות, רבים דנים במרכיב הסביבתי בלבד ונוטים לשכוח את מרכיב האנשים בארגון. חשוב לזכור! בעולם משתנה, ארגון שלא ישכיל להשקיע משאבים ולפתח את היכולות החשובות להצלחה בקרב מנהליו ועובדיו, יכולתו להמשיך ולהצליח לאורך זמן עלולה להפגע באופן דרמטי.

לראשונה בהיסטוריה הארגונית יש לארגון, למנהלים ולעובדים אינטרס משותף בעל עוצמות כל-כך גבוהות. הנהלות מבינות שהן חייבות להשקיע בפיתוח היכולות החשובות להשגת היעדים האסטרטגיים, על מנת ליצור הצעת ערך מנצחת ללקוחות ולנצח את המתחרים. במקביל, מנהלים ועובדים מבינים שאם הם לא יתפתחו בעצמם ויציעו הצעת ערך מנצחת משלהם, תפגע יכולתם התעסוקתית.

ארגונים שיצליחו בעולם משתנה יהיו ארגונים שיצליחו לשלב בין האינטרס האישי של המנהלים והעובדים לבין זה של הארגון – ליצור הצעת ערך מנצחת אישית וארגונית. הצעת ערך שכזו עוברת דרך הבנה ופיתוח יכולות במסגרת תהליך שראשיתו בפיתוח דפוס חשיבה (מיינדסט) של צמיחה וסופו בשימוש במודל של קיימות אישית וארגונית.

על מנהלי הדרכה להכיר את החוקים החדשים להצלחה, להבין מה הוא סט היכולות החשוב להצלחה בעולם משתנה ודינמי ולסייע למנהלי ועובדי הארגון לרכוש יכולות אלה.

אמצו מיינדסט של למידה לאורך החיים

תנאי ראשון והכרחי להצלחה בעולם דינמי ורווי-שינויים הוא להיות בעל מיינדסט מתפתח: להבין שאנו חייבים להתאים את עצמנו לחוקי משחק חדשים, לצאת מאזור הנוחות שלנו, להאמין שניתן לרכוש את היכולות החשובות להצלחה בעולם החדש. כמו כן, יש להשקיע זמן ומאמץ על מנת לרכוש יכולות אלה גם כשזה כרוך במאמצים רבים וביציאה מאזור הנוחות.

המצליחים יהיו אלה שיהפכו את הלמידה וההתפתחות לחלק מעבודתם, לאורך כל חייהם, ויזכרו שהצלחה צריכה להימדד על-פי אִתְגוּר עצמי, למידה ואימון.

לעומתם, בעלי מיינדסט מקובע, המאמינים ש- "או שיש לך את זה, או שלא", ישארו באזור הנוחות ולבסוף ימצאו את עצמם נאבקים לשרוד והופכים אט-אט ללא רלוונטיים לארגון וללקוחותיו.

פתחו את היכולות של המוח השלם

התנאי השני להצלחה במאה ה- 21 הוא להשתמש בשני חלקי המוח. כדי לחשוב מחוץ לקופסא, להניע תהליכי חדשנות ושינויים ולבנות הצעת ערך מנצחת ללקוחות שלנו, עלינו להשתמש גם בחלקים הקוגניטיביים וגם בחלקים הרגשיים והיצירתיים של המוח.

על פי מודל המוח השלם, קיימת חלוקה תפקודית בין חלקי המוח. האונה השמאלית, האנליטית והרציונלית, שולטת ביכולות אנליטיות ולוגיות. האונה הימנית, המטפורית, שולטת בהפשטות ובאסוציאציות, בזיהוי ניואנסים ובשיבוץ מידע לתמונה רחבה יותר, במידע חושי ובתפקודים מרחביים. מכאן גם חשיבותה למיזוג רעיונות בפתרון בעיות, ליצירתיות וחדשנות, ליכולת לראות את התמונה הרחבה.

ברוב המקצועות, לא חסרים אנשים שמשתמשים במוח השמאלי, הקוגניטיבי, אבל בהחלט חסרים אנשים שמסוגלים להשתמש בשני חלקי המוח ולספק ערך מוסף ומשמעותי בכל סיטואציה.

חזקו את שרירי האינטליגנציה הרגשית

אינטליגנציה רגשית אשר נבחרה לאחת היכולות החשובות ביותר להצלחה במהפכה התעשייתית הרביעית ע"י הפורום הכלכלי העולמי, בהיותה אחראית עיקרית להצלחתם של עובדים ומנהלים בעולם שהולך ונשלט על-ידי "טכנולוגיות משבשות" כגון ביג-דאטה ואינטליגנציה מלאכותית.

בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מסוגלים להבין את עולמם הרגשי ולשלוט בו. ולכן, הם מסוגלים גם להסתגל לשינויים באופן אפקטיבי, להוביל תהליכים מורכבים בהצלחה ולבנות מערכות יחסים משמעותיות (עם עובדים, קולגות ולקוחות). יכולות אלו יובילו אותם להצלחה בעשורים הבאים, זאת מאחר והם יצליחו לקרוא את המפה החדשה שנוצרה, יפגינו גמישות מחשבתית והתנהגותית ויתאימו את עצמם לעולם המשתנה באופן יצירתי.

הביאו לידי ביטוי את חמשת המימדים של מודל הקיימות

מנהלים ועובדים לשרוד "במים הלבנים והסוערים" של המאה ה- 21, יהיו אלה שיפעלו באופן אפקטיבי בחמישה מימדים: תחושת משמעות, ניהול קריירה פרואקטיבי, חשבון הון-חברתי (חיבור לאנשים), אופטימיות וחיוביות, יצירת וניהול אנרגיה.

מנהלים ועובדים שיצליחו יהיו אלה שייטיבו למצוא משמעות עמוקה ומדרבנת בתפקידם. יהיה עליהם לקחת אחריות מלאה על פיתוח הקריירה שלהם והתקדמותם המקצועית, להפגין אומץ ולומר את דעתם גם כשאינה פופולרית. לאורך הדרך יהיה עליהם ולבנות רשת קשרים ענפה של מערכות יחסים משמעותיות ולהסתייע במנטורים. כמו-כן, בהתמודדות עם קשיים הם ידרשו לאופטימיות וחיוביות (היכולת לראות בכל מצב את חצי הכוס המלאה ולמצוא הזדמנויות בקשיים). לבסוף, לא ניתן לרוץ מרתון בקצב של ספרינט לאורך זמן. מוכשרים ואנרגטיים ככל שיהיו, הם יתקשו להתמיד מבלי לשמור על עצמם ועל רווחתם האישית, לאזן בין חיים לעבודה, לקחת הפסקות, למלא מצברים ולהמשיך.

התאמצו כל יום כדי להמציא את עצמכם מחדש ולבנות הצעת ערך מנצחת

העולם התפתח ובמקום לגלות יבשות עלינו ליצור יבשות. כל אחד מאתנו צריך ליצור את היבשת שלו במאה ה- 21: לגבש הצעת ערך אישית גבוהה, למפות יכולות (מקצועיות, עסקיות ורכות) ולבנות תכנית פעולה לפיתוחן. עלינו להתייחס למסוגלות תעסוקתית באותה מידת חשיבות כמו לחסכונות, פנסיה או ביטוחים. מסוגלות תעסוקתית היא תעודת ביטוח לכך שתהיה לנו תעסוקה גם בעשורים הבאים.

ולסיכום: ארגונים שיצליחו ליישם מודל זה ולשלבו בתרבות הארגונית יגלו שמנהליהם ועובדיהם מחוברים אליהם, מפגינים התלהבות ותשוקה, מפתחים את היכולות החשובות להצלחה והכי חשוב – הינם בעלי היכולות החשובות להשגת היעדים האסטרטגיים שלהם לאורך זמן.

הצלחה בעולם העבודה החדש