שינוי מוצלח בעשרה שיעורים

"פקידים" ו- "מפתחים"

אנו חיים, ללא ספק, באחת התקופות המעניינות ביותר בהיסטוריה הארגונית, תקופה שהדרך הטובה ביותר לתאר אותה היא "מים לבנים" תמידיים. כמו כל תקופה מעניינת, המאפיין הבולט שלה הוא השינוי. התקופה הנוכחית אינה דומה לשום תקופה אחרת, הן מבחינת כמות השינויים, מהותם או עוצמתם. שינויים אלה ישפיעו על כל אחד ואחת מאתנו, הן בהיבט האישי והן בהיבט המקצועי, ויחדדו את היכולות (או חוסר היכולות) המקצועיות שלנו.

בסקר שבוצע ע"י המרכז למנהיגות יצירתית נשאלו מעל 2000 מנהלים בכירים האם הם היו מעסיקים את המנהלים שלהם מחדש אם היו יכולים. התשובה הייתה שקרוב ל 40% מהמנהלים לא היו מגוייסים מחדש. נתון המעורר מחשבה, על עתידינו המקצועי.

בעולם רווי שינויים זה, מנהלים יתחלקו לשתי קבוצות; ל- "פקידים" ול- "מפתחים". המנהלים ה- "פקידים" (אשר עשויים אף להימצא בעמדות בכירות מאוד) יהיו המנהלים שלא יצליחו לעבור את השינוי ולהפוך לרלוונטיים. לעומתם, המנהלים ה- "מפתחים" יהיו אלה אשר תרומתם להצלחה המתמשכת של הארגון

 

שאלות למחשבה - באיזו מידה אתה מסכים עם ההיגדים הבאים?

היכולת של כל אחד ואחת מאיתנו להסתגל לשינויים ולהוביל אותם בהצלחה הינה קריטית להמשך התפתחותנו המקצועית. בתכנית "שינוי מוצלח בעשרה שיעורים" יחשפו המשתמשים לגורמים היוצרים את "המים הלבנים" בקריירה ובעיקר יקבלו כלים משמעותיים לעבור שינוי בהצלחה ולסייע לעמיתיהם או עובדיהם לעבור שינויים.

ההיגדים הבאים משמשים כנקודות פתיחה לבחינה עצמית של דפוס החשיבה שלך - עד כמה את/ה מסוגל/ת להתמודד עם שינויים?


1.
אנשים נולדים עם יכולות מסויימות - לא חשוב כמה הם ירצו או יתאמצו לפתח יכולות אחרות, הם לא ממש יצליחו. או שיש לך את זה או שאין לך - אנשים לא באמת משתנים.
 

2.
למרות שכולנו חיים במציאות רווית שינויים, אנשים לא משנים את התנהגותם, כי הם אומרים לעצמם: "אם עשינו את זה כל כך הרבה זמן, וזה עבד עד עכשיו, אז זה חייב להמשיך ולעבוד".
 

3.
כאשר אנו עומדים בפני שינוי כלשהו שלא אנו יזמנו אותו, לרובנו יש שלוש תגובות לא חיוביות - לקפוא, לרצות לברוח, לרצות להילחם בכל הכח.
 

4.
המחשבות שלנו אינן תמיד החברות שלנו! יש לזכור שלכל שינוי יש מעגל רגשי צפוי - השינוי אינו האויב - הפחד כן!
 

5.
כאנשים מבוגרים אנו אחראים לתגובות שלנו ולדרך ההתמודדות שלנו עם שינויים וחשוב מאוד שתמיד נפעל מתוך שיקול דעת ומחשבה על הטווח הארוך.
 

6.
לכל שינוי שנכפה עלינו יש מעגל רגשי צפוי - אם יודעים אותו, ניתן להתמודד טוב יותר עם שינויים (בהתחלה אנו חווים אבדן, אחר כך חשש, ...).
 

7.
האינטליגנציה הרגשית שלנו קריטית להצלחה או חוסר ההצלחה שלנו בתהליכי שינוי - אינטליגנציה רגשית ניתנת לפיתוח ושיפור.
 

8.
אם אנשים בארגון מתנגדים לשינוי המוצע, זה לא אומר שיש לסגת מהשינוי.
 
 

9.
כשמובילים שינוי, חשוב מאוד להבין מה הוא ה‑ Mindset הארגוני ולהשתמש במודל מסודר.
 
 

10.
כאשר מנסים להעלות רעיונות לגבי מה יכול למנוע מאתנו להצליח מאוד, חשוב להסתכל קדימה ולחשוב על השינוי בעוד שנתיים.