7 אמיתות חשובות על שינוי
כבר נאמר כי לעולם לא נוכל לדרוך באותו נהר פעמיים – המים זורמים והנהר משתנה בכל רגע.
ואכן, השינוי הוא חלק מחיינו, אם נרצה בכך ואם לאו.

שינויים (ובכללם כאלה שאינם יזומים על ידינו ואינם בשליטתנו) מתרחשים בכל מקום ובכל הקשר. הם מתרחשים ברמה הארגונית וגם ברמה האישית, בחיי העבודה שלנו ובחיים האישיים.

קביעה זו נכונה שבעתיים במציאות של ימינו. ג'ון קוטר, מומחה עולמי לשינויים טוען כי אנו חיים בעידן של שינוי מואץ אשר ילך ויגבר עוד יותר במהלך העשורים הקרובים. הוא אינו דן רק בשינוים המחזוריים הרגילים שנהוג היה לתאר בספרות, אלא בשינויים מהירים ותכופים יותר ויותר שהופכים להיות המאפיין המרכזי של תקופתנו.

מציאות זו מתוארת בספרות כ'מים לבנים' - מציאות גועשת, דינמית ומשתנה כל העת, בה אנו מטלטלים בין גלי השינוי שסוחפים אותנו לעיתים, מבלי לדעת מהו הכיוון המדוייק אליו נגיע. אנו מנסים לחתור במים הסוערים, לשלוט ככל האפשר במהלך הסירה ולנווט אותה ליעדה, ובראש וראשונה לא ליפול ממנה. קן רובינסון, מומחה עולמי ליצירתיות, טוען שאין לנו מושג איך יראה העתיד, אפילו לא כיצד יראה העולם בעוד חמש שנים. ברור לנו רק שהוא יהיה שונה מהעולם של היום. רובינסון תולה את קצב השינוי המהיר המאפיין את תקופתנו במורכבות הגוברת והולכת של העולם ובתלות ההדדית שבין חלקיו.

מתוך כך, העולם הארגוני, כמו גם המציאות המקצועית והאישית של כל אחד מאתנו נעשית מאתגרת יותר מבעבר. מחקרים מצביעים גם על כך שגורמי הלחץ המשפיעים על חיינו גברו לעין שיעור לעומת העבר.

בזמנים כאלו, יכולתו של כל אחד מאתנו להסתגל לשינויים היא תנאי הכרחי להצלחה, הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית. פרושו של דבר הוא שעלינו להיות בעלי חוסן רגשי בכדי לצלוח את תקופת השינוי מבלי להתערער, ובמקביל להיות גמישים ובעלי תושיה - לזהות את השינוי בזמן ולהגיב אליו במהירות וביעילות. אנשים בעלי יכולת גבוהה להתנהל בשינוי מתאוששים מהר מההלם והחשש הראשוניים המתלווים בדרך כלל לתהליכי שינוי, מסוגלים לראות את ההזדמנויות הטמונות בשינוי ומגיבים במהירות. הם אף ניחנו ביכולת לחזות מראש שינויים ולהתנהל בהתאם.

צ'ארלס דארווין זיהה את חשיבות יכולת ההסתגלות הזאת כבר לפני זמן רב, וטען כי "אין זה החזק או החכם ביותר ששורד, אלא בעל התגובה הטובה ביותר לשינוי". יכולת זו נדרשת לא רק בטבע אלא גם בעולם העבודה, והופכת בו לקריטית יותר ויותר במציאות של ימינו.

בסקר כלל עולמי שנערך בקרב למעלה מ- 1,500 מנהלים בכירים מכל העולם, ציינו 89% מהם את כושר ההסתגלות כבעל חשיבות קריטית להצלחתם העסקית. 91% ציינו שחשיבותו עלתה עוד יותר במהלך 5 השנים האחרונות.

Adaptability: How to Survive Change You Didn't Ask For

בכדי להתנהל היטב בתקופות שינוי יש להבין כיצד השינוי משפיע עלינו. בספרה AdaptAbility מונה מ. ג'. ראיין, 7 אמיתות לגבי שינוי:

 1. שינוי הוא הדבר היחיד שניתן לסמוך עליו. שום דבר בחיים אינו קבוע והכל משתנה, כל העת. כשאנו מקבלים עובדה זו, גוברת המודעות לאפשרות ליגיע שינוי. כך, למרות שאיננו יכולים לדעת בוודאות מתי ואיך יתרחש השינוי, איננו מופתעים מאוד כשהוא מגיע. אנו קשובים לסימנים המוקדמים לבוא השינוי ומכינים את עצמנו לאפשרות ומגיבים בצורה אפקטיבית יותר.
 2. זה לא אישי. השינוי אינו אישי והוא אינו מכוון נגדנו. לעיתים קרובות אין לו בהכרח קשר ישיר אלינו: הוא אינו מתרחש בגלל שהיינו לא בסדר, או בגלל שטעינו במקום כלשהו בדרך. הוא יכול להתרחש ללא קשר לכמות ההשקעה שלנו בעבודה, לדרך בה ניהלנו והתנהלנו, לציפיותינו מהחיים, או למה שוויתרנו עליו בדרך. השינוי קורה כי העולם משתנה במהירות ואף אחד לא פטור מהשפעותיו.
  בכדי להתמודד היטב עם השינוי ולהתגבר על תחושות של חרדה, בדידות, קרבנות או אשמה המתלוות אליו לעיתים קרובות, זכרו כי אינכם היחידים שעוברים את השינוי הזה וכי אינכם אשמים בו. במקום זאת חשבו כיצד תוכלו להתמודד אתו בצורה הטובה ביותר.
 3. מחשבותינו אינן בהכרח החברות שלנו. מוחנו נוטה להיצמד להרגלים ישנים ומוכרים. לכן, הוא מנחה אותנו לנהוג כפי שנהגנו בעבר בהצלחה, באופן אוטומטי, תוך התעלמות מהשינויים בסיטואציה. מעבר לכך, אנו נוטים לזכור יותר חוויות שליליות, דבר היוצר תחושות חשש משינוי. מודעות לתהליכים אלה ופרואקטיביות בניהול השינוי, תעזור לנו להתגבר על הרגלים מושרשים. טכניקות אפקטיביות להתגברות על הרגלים וחשש משינוי, הן לבחון כיצדהיינו נוהגים אילו היה זה מצב חדש, ולהעלות חוויות חיוביות של התנסויות קודמות.
 4. האוייב שלנו אינו השינוי אלא הפחד ממנו. איינשטיין אמר כבר לפני זמן רב כי הבעיה אינה המציאות, אלא כיצד אנו מגיבים לה ומה שאנו עושים איתה. מצבי שינוי כרוכים בפרידה מיציבות ושגרה. הם נוטים ליצור אצלנו תגובה השרדותית של פחד ומעוררים את אחד ממנגנוני ה - F3: בריחה (flight), קיפאון (freeze) או התקפה (fight) - תגובות שאף אחת מהן אינה אפקטיבית במיוחד במצבי שינוי בעולם של ימינו. יכולתנו שלא להיכנע לפחד ולחוש תחושת מסוגלות לגבי יכולתנו להתמודד איתו תעזור לנו לחשוב ולהגיב באופן גמיש ויצירתי ולהגיב בצורה אפקטיבית. בכדי לחזק יכולת זו עלינו לדבר עם עצמינו נכון, להתמודד עם הפחד (ולא להדחיק אותו) ולהזכיר לעצמינו מצבים בהם התמודדנו בהצלחה עם שינויים וקשיים.
 5. אנו בעלי יכולת עמידות גבוהה מכפי שאנו חושבים. אנחנו עושים כל שביכולתנו להימנע ממנו ומפקפקים ביכולתנו לעמוד בו, אך שהשינוי מגיע - אנו מוצאים בדרך כלל את הכוחות הפנימיים להתמודד אתו. בדרך זו, מצבי השינוי מוכיחים לנו שהמשאבים הפנימיים שלנו גדולים מאלה שחשבנו, שהשרירים שלנו חזקים מכפי שחשבנו, ויתרה מכך, שאנו צומחים בעקבות השינוי. מן הידועות היא שהצמיחה וההתפתחות באים בעיקר בעקבות אתגרים ויציאה מאזור הנוחות.
  בכדי להגביר את המודעות ליכולתכם זו ולהשתמש בה במלואה, הזכירו לעצמכם עובדה זו לעיתים קרובות. נסו לחשוב על משמעות השינוי ועל הדברים הטובים שיכולים לצמוח ממנו. שימרו על אופטימיות. עשו לכם הרגל קבוע להודות על הדברים הטובים הקימים בחייכם היום. אמירת תודות באופן קבוע הינה אחת הדרכים היעילות ביותר ליצירת רגשות חיוביים ולכן חשובה במיוחד בתקופות קשות.
 6. העתיד שלנו בנוי על בסיס יציב. ארגונים ששורדים ביציבות לאורך שנים מסתגלים כל העת לשינויים בסביבתם. הם מאמצים זהות מרכזית של מטרה (סיבה לקיומם) וערכים (עקרונות מנחים) שמעניקים להם יציבות והמשכיות, גם כשהכל סביבם משתנה. כך גם יחידים. לכל אחד מאתנו ליבה יציבה - ערך ייחודי (value) שמגדיר אותנו כאנשים ושנותר יציב גם לנוכח שינויים. הוא מורכב מהתשוקה שלנו, מדרכי החשיבה הייחודיות שלנו, מהאמונות וערכי הליבה שלנו, המטרות שלנו והתנאים בהם אנו במיטבנו. על מנת להסתגל, יש צורך בשינוי ההתנהגות שלנו, אבל המהות שלנו כאדם נותרת בעינה ועוזרת לנו להתמודד עם השינוי. מודעות לאותו עמוד שדרה המגדיר אותנו ושעליו לא נוותר בזמן השינוי תיצור את תחושת היציבות והמטרה שיעזרו לנו לצלוח את השינוי בצורה טובה ולחוש שאיננו מאבדים בו את עצמיותנו.
 7. לשינוי מעגל רגשי צפוי. לרוב, שינויים, בעיקר כאלה שאינם מתרחשים ביוזמתנו, יוצרים תהליך רגשי בעל דפוס קבוע. התהליך כולל חמישה שלבים מרכזיים: הכחשה ("זה לא קורה לי"), כעס ("איך זה קרה, זה לא הוגן"), משא ומתן ("אני אעשה הכל כדי שהמצב ייעלם"), דכאון ("למה לנסות"?), וקבלה ("זה קורה ואני אתמודד עם זה"). מודעות לשלבים והבנה שזהו תהליך טבעי העובר על כולנו תעזור לנו לקבל את רגשותינו בהבנה ולאפשר לעצמינו לחוות אותם, ועם זאת לא לשקוע בהם לאורך זמן.

לסיכום, ככל ששינויים הופכים יותר ויותר להיות לחלק מחיינו, הופכת היכולת להסתגל לשינויים ולהתמודד איתם באפקטיביות וביעילות להיות אחת היכולות הקריטיות להצלחה. למרבה הצער, יכולות חשובות אלה אינן בהכרח נחלת הכלל. רבים חוששים משינוי, מתקשים להסתגל אליו ומעדיפים לדבוק בקיים והמוכר בתקווה שהשטף יעבור מעליהם ודברים יחזרו לקדמותם. אנו נוטים להשאר במעגל הנוחות שלנו, להצמד להרגלים המוכרים והידועים, אלה שפעלו עבורינו בעבר (וגם כאלה שפחות). מודעות למאפיינים המרכזיים של שינוי ושכלול יכולתנו להגיב אליהם יקבעו במידה רבה את עתידינו המקצועי, כמו גם האישי.